Enemy#1 Alliance Forums


Join the forum, it's quick and easy

Enemy#1 Alliance Forums
Enemy#1 Alliance Forums
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!!

5 posters

Go down

Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!! Empty Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!!

Post by ?ukasz Fri Feb 05, 2010 12:05 am

Witam . Jak zapewne wiecie kocze z MU wiec sprzedalem set za blesy . Typ o ktorym mowa w temacie zaproponowal mi soule na serwerze HH . Zaufałem mu bo byl z enemy . Dałem mu w trade 230 b mial mi za to dac soule na hh . N ajpierw napisal ze nie moze sie zalogowac poznie jze nie ma netu . A stał 5 mniut temu v1 valhalla noria na targu i selowal moje blesy . Mam skriny z trade . Mam swiadkow ;/ Nie chce chodzic po targu z opisem ze enemy to scamerstwo wiec niech jakis gm z nim pogada bo to jest załosne . MaxDL

?ukasz
Guest


Back to top Go down

Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!! Empty Re: Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!!

Post by zloy_family Fri Feb 05, 2010 12:17 am

sad =(
but whan i buy somthing or sell i prefer give items after paymant=/
sad again =/
zloy_family
zloy_family

Posts : 401
Join date : 2009-11-26
Age : 38

Back to top Go down

Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!! Empty Re: Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!!

Post by Orelshade Fri Feb 05, 2010 12:53 am

Rafaeloos is it true?

Orelshade
Tatical

Posts : 212
Join date : 2009-06-26
Age : 34
Location : Poland

Back to top Go down

Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!! Empty Re: Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!!

Post by OmegaDL Fri Feb 05, 2010 1:49 am

can someone translate this please?

OmegaDL

Posts : 714
Join date : 2009-10-29
Location : New Jersey, USA

Back to top Go down

Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!! Empty Re: Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!!

Post by OmegaDL Fri Feb 05, 2010 1:59 am

Nvm, just saw it in GMO forums with all the screen shots. Don't think Rafaeloos can even rebut this.

OmegaDL

Posts : 714
Join date : 2009-10-29
Location : New Jersey, USA

Back to top Go down

Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!! Empty Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!

Post by ?ukasz Fri Feb 05, 2010 2:05 am

Ja juz nic nie zrobie bo z nim gadalem blesow mi nie odda . Olac to przynajmniej bede mial satysfakcje z tego jak go wyrzucicie z gildi bo on kazdego bedzie okradal nie dawajcie mu nigdy trade . Na innych serwerach podobno ma nick zwiazany cos z barankiem , zapamietajcie te nicki ! Jedyne co mnie ratuje , to ze moze adres jego bede mial bo tez jest PL . Paliwo mam za darmo wiec na tych blesach nie wyjdzie za dobrze bo za rehabilitacje wiecej zaplaci ^ . JBC SCAMEROW !!!!!!!!
SRY nie tam mialem pisac , to z nerwow =p

?ukasz
Guest


Back to top Go down

Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!! Empty Re: Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!!

Post by Orelshade Fri Feb 05, 2010 11:13 am

Omega do you know what happened ? If not I can translate it

Orelshade
Tatical

Posts : 212
Join date : 2009-06-26
Age : 34
Location : Poland

Back to top Go down

Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!! Empty Re: Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!!

Post by Alaxtazy Fri Feb 05, 2010 11:58 am

orelshade rush translate^^
Alaxtazy
Alaxtazy
B>Brain[Mail Ice-Wizard]

Posts : 1624
Join date : 2009-09-18

Back to top Go down

Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!! Empty Re: Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!!

Post by Sarevok Fri Feb 05, 2010 12:09 pm

Łukasz wrote:Witam . Jak zapewne wiecie kocze z MU wiec sprzedalem set za blesy . Typ o ktorym mowa w temacie zaproponowal mi soule na serwerze HH . Zaufałem mu bo byl z enemy . Dałem mu w trade 230 b mial mi za to dac soule na hh . N ajpierw napisal ze nie moze sie zalogowac poznie jze nie ma netu . A stał 5 mniut temu v1 valhalla noria na targu i selowal moje blesy . Mam skriny z trade . Mam swiadkow ;/ Nie chce chodzic po targu z opisem ze enemy to scamerstwo wiec niech jakis gm z nim pogada bo to jest załosne . MaxDL

Hello. As you may know I quit playing MU so I sold my set for B. A guy whose name is in title offered me souls on helheim. I trusted to him becouse he is Enemy member. I gave him 230b in trade, he had to give me souls on HH. At first he wrote he cant log in, and later he has connecton problem. But 5 min ago I saw him at market V1 Noria selling my b. I got screens from trade. I got witnesses. I'm not going to move around the market yelling that Enemy are scammers so let some GM talk to him, coz it's pathetic. MaxDL


Last edited by Sarevok on Fri Feb 05, 2010 12:18 pm; edited 1 time in total
Sarevok
Sarevok
King of the Carnival Creation

Posts : 258
Join date : 2009-09-03
Age : 35
Location : Poland

Back to top Go down

Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!! Empty Re: Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!!

Post by Sarevok Fri Feb 05, 2010 12:16 pm

Łukasz wrote:Ja juz nic nie zrobie bo z nim gadalem blesow mi nie odda . Olac to przynajmniej bede mial satysfakcje z tego jak go wyrzucicie z gildi bo on kazdego bedzie okradal nie dawajcie mu nigdy trade . Na innych serwerach podobno ma nick zwiazany cos z barankiem , zapamietajcie te nicki ! Jedyne co mnie ratuje , to ze moze adres jego bede mial bo tez jest PL . Paliwo mam za darmo wiec na tych blesach nie wyjdzie za dobrze bo za rehabilitacje wiecej zaplaci ^ . JBC SCAMEROW !!!!!!!!
SRY nie tam mialem pisac , to z nerwow =p

I'm not going to do anything with that. I spoke to him, he's not going to give my b back. Fuck it, al least I'll have that satisfaction that he'll be kicked out from guild, becouse he will be repeating this action with scamming, dont trade with him. Propably on the rest servers he has nick similiar to "baranek" or smth, remeber those nicks. The only thing can save me is that maybe I could have his home adress, coz he's a PL too. I got fuel for free, so he'll not got much earnings selling those b, coz he will pay more for rehabilitation. Fuck scammers.
Sarevok
Sarevok
King of the Carnival Creation

Posts : 258
Join date : 2009-09-03
Age : 35
Location : Poland

Back to top Go down

Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!! Empty Re: Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!!

Post by Alaxtazy Fri Feb 05, 2010 12:36 pm

thx for letting us know.. very sad that this mother fucker scammed u.. u need know every time u make trade: get a " man in the middle " which u can trust to keep bless on u .. and then he give items and he give him bless.. this man was new in ally if i remmber good :S
Alaxtazy
Alaxtazy
B>Brain[Mail Ice-Wizard]

Posts : 1624
Join date : 2009-09-18

Back to top Go down

Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!! Empty Re: Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!!

Post by Sarevok Fri Feb 05, 2010 1:05 pm

But he's old HH player. He used to be in Ichor etc.
Sarevok
Sarevok
King of the Carnival Creation

Posts : 258
Join date : 2009-09-03
Age : 35
Location : Poland

Back to top Go down

Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!! Empty Re: Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!!

Post by Alaxtazy Fri Feb 05, 2010 1:12 pm

so ? it doesnt mean u need trust in him =]
Alaxtazy
Alaxtazy
B>Brain[Mail Ice-Wizard]

Posts : 1624
Join date : 2009-09-18

Back to top Go down

Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!! Empty Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!

Post by ?ukasz Fri Feb 05, 2010 1:13 pm

Wbił sie do Enemy tylko po to żeby miec zaufanie innych . Pisalem mu ze go wyrzuca a on ze niechciałby wyleceic z najlepszego ally na valhalli , i ze mnie nie oszuka . Zreszta Emil go tez zna i powiedzial mi ze to raczej zaufany typ . Troche dziwne ze stary gracz konta /hh/mid/ podobno byl w ranku cc i za 200 b rezykuje kickiem z gildi ^
BTW : Jakies kroki w tym temacie sa robione czy ogolnie olewka ? Nie licze na to ze mi odda blesy bo z nim pogadacie tylko wyrzucic go trzeba .

?ukasz
Guest


Back to top Go down

Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!! Empty Re: Enemy4 Rafaeloos SCAMER !!!!!!!!!!

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum